alexusazbell alexusazbell
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 pomegranates and 2 kumquats cost $13, and 2 pomegranates and 4 kumquats cost $10, what is the price of one kumquat in dollars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
3p + 2k = 13
2p + 4k = 10

multiply 1st equation by (2)

6p + 4k = 26
2p + 4k = 10
----------------subtract
4p = 16
p = 4

3p + 2k = 13
3(4) + 2k = 13
2k = 13 - 12
2k = 1
  k = 1/2
  k = 0.5

answer:
price of one kumquat in dollars = $.50 or 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

write four numbers that round to 700,000 when rounded to the nearest hundred thousand
A word for the ending of a story in which things are wrapped up
11 more than twice a number x
What figure of speech is used in this line from Walt Whitman's poem "I Hear America Singing"? I hear America singing, the varied carols I hear
How were the indigenous peoples of Australia affected by the British takeover? a. The British moved most of the indigenous peoples onto lands with poor quality
What does it mean to describe a scientist as skeptical? Why is skepticism considered a valuable quality in a scientist?
which is another way to write 3 tens 9 ones
594 7/25 + 89 37/100= please help with this math problem
A company sells cookies in 250-gram packs. When a particular batch of 1,000 packs was weighed, the mean weight per pack was 255 grams and the standard deviation
kenneth has 22 math problems to do do for homework. he has 12 problems done. how many more problems does have left? if he completes 1 problem every minute, how