HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
how do I solve x+2y=8
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
what city is located 60 north 25 east
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
Any number that is divisible by 3 is also divisible by 9.Find a counterexample to show that the conjecture is false.18274548