shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

What sacred writings describe the early history of the Hebrews?
describe 59 in two other ways
What is the oldest form of biotechnology? selective breeding hybridization cloning recombinant DNA
why was Thomas Jefferson chosen to write the Declaration of independence
Describe the cartoon's message about early agrarian societies
Your sister is considering two different shapes of her garden. One is a square with side lengths of 3.5 meters, and the other is a circle with a diameter of 4 m
What is 16x+9=9y−2x
a cran apple juice blend is mixed in a ratio of cranberry to apple of 3 to 5 a. complete a table to show different amounts that are proportional. b. why are the
Which word best completes the sentence? That car runs quite __________ for us. a. good b. well
2-3/4x=1/8x+9 with the work shown