kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Select the best possible first step to solving the system by first eliminating the x variable. 3x + 5y = 1 2x + 4y = −4 Multiply the first equation by 2, and
solve for k. 9/10 = 10/k
how did the u.s. government hope to make money from the indian removal act? select the best answer from the choices provided. by charging american indians for t
hey can anybody help me out with this please
Sid is packing crushed ice into a cone-shaped cThe cone has a height of 5 in. Its base has a diameter of 4 in. What is thevolume of the cone?20 320 in80 380r in
Si 3 gallinas ponen 3 huevos en 3 días, ¿cuanto tardaran 24 gallinas en poner 24 huevos?
how to find the reciprocal of a mixed fraction
Which of the following appear in the diagram below?
Credit granted by retailers to consumers who purchase for personal or family use is referred to as answer a. open credit. b. trade credit. c. personal credit
Which of the following government services doesn't encourage community safety?