alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

simplify the algebraic experssion 8x+16y /2 +4 (x-y)
In Europe during the 1930's , economic instability led to the
A student runs 100 m and 11 seconds what is the speed of the student?
why was it important for the amry to gurad the gold mines and the trade routes?
In a one- to two-paragraph response, explain how the Nazis and the Khmer Rouge each rose to power.
2. During the first stage of the writing process, you must define your _______, _______, and _______.
A patient tells his healthcare provider that he is a jehovah witness. what action should be displayed by the healthcare provider to show support for his spirtua
ASAP QUESTIONS PLEASE ANSWER What is the solution to the system of linear equations? 4x+3y=54 3x+9y=108 Enter your answer in the boxes. What is the gr
What is the next term in the following series 1,1,2,3,5,8,_
A bag contains 6 red marbles, 8 blue marbles, and 6 white marbles. if one marble is selected at random from the bag and not replaced, what is the probability th