ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Give at least three examples each of primary and secondary sources. Explain the difference between them. (OC1)
. She dances well. (into yes/no question)​
(Your opinion) Pizza or Hamburger​
Describe the Roman Government? Are there similarities between our government and theirs?
Which best describes European attitudes about influencing American Indians? (A) forceful (B) hesitant (C) interested (D) relaxed
Round to the nearest hundredth 1.359.377
Solve for the specified variable. (c+d) Solve Q= for d. 2
What did Elodea, Muscle, Fungus all have in common? They are made of cells O They shared the same magnification amount They were the same size
If 24.1 g of sodium hydroxide react with 22.0 g of hydrochloric acid to form 35.3g of table salt, how much water was formed? *
Imagine going outside on a cold day without a jacket explain your body's homeostatic control system response to this in terms of the four components: The sensor