nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?
Milwaukee is 121 mi (air miles) due west of Grand Rapids. Maria drives 255 mi in 4.75 h from Grand Rapids to Milwaukee around Lake Michigan. Find her average dr
The barrel of a gun is also known as what? Rifle Caliber Bore Gauge
what were the cultural exchanges between the native American civilizations and the European settlers?
A sample of helium gas is in a sealed, rigid container. What occurs as the temperature of the sample is increased?
Explain how you can use place value patterns to describe how 50 and 5,000 compare
Despite growing numbers, minority groups in the US continue to face
round 76340 to the nearest thousand
what issue created tension between fdr and southern democrats?
what were the cultural exchanges between the native American civilizations and the European settlers?