23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

What's the difference between organic and inorganic ?
A bag of chips contains 145 calories per serving. Each bag of chips contain 3 servings. How many calories are in 2 bags of chips? A.145 calories B.150 calories
Which short story element does Poe develop in the excerpt? characterization plot setting theme
If 6.89 g of CuNO3 is dissolved in water to make a 0.460 M solution, what is the volume of the solution?
How is family important in forming public opinion? a. The children will do exactly as the parents. c. The children receive a basis from parents to create their
Compare the energy conversions in lactic acid fermentation to those in cellular respiration. Considering the differences in ATP production, why would a cell und
Where does the term carbohydrate come from?
What city is located near 40 degrees North,83 degrees wesy
What allows the asthenosphere to be able to move slowly? a. the heat of earth's interior at that depth b. the friction of the plates moving above it c. the m
Will upvote and friend!! <33 Is a mushroom (organism) a producer, consumer, or decomposer?