mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Kristen owns a bakery called Kristen’s cakes and such and is considering lowering the price of her cakes Kristen pulls her customers and determines that she can
Thermal pollution is? A, b or c
A muscle contracts in response to an impulse carried by the type of neuron known as what
Which three factors are important in determining the concentration of ocean water
A circle has an area of 40 square meters. Which answer is closest to the measure of its diameter? A.1.8 meters B.4 meters C.3.6 meters D.7.1
Jeremy can row 3/8 of a mile in 1/4 of an hour. What is the unit rate that describes the miles per hour ?
What do the townspeople see when the cylinder opens? A. A mass of rat-like animals with sharp teeth B. A massive collection of guns and nuclear weapons
why are school buses yellow, nd why do they move
.......,.........,........
How could you best help people with eating disorders?