winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

To have an argument, you must have a factual claim and an inferential claim. This means that at least one statement in an argument must claim to present evidenc
In a class of 7there are 4students who play soccer. If the teacher chooses 3 33 students, what is the probability that none of the three of them play soccer
What was the fundamental question addressed in each of these congressional acts- the missouri compromise, the compromise of 1850, and the kansas-nebraska act?
Why did the Native Americans attack American settlers?
adams closet measures 36 inches by 24 inches by 96 inches. what is the longest distance between corners inside his closet? round to the nearest tenth
The circumference of a circle with a diameter of 30ft
What are some examples of culture traits?
Brahmanism gradually changed into Hinduism after the introduction of new beliefs regarding __________.
how is molecules are formed and can you give me an example​
You are exploring the jungle and find a new species of plant. Some of the plants have red flowers and some have yellow flowers. You cross a red flowering plant