Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Please help me out!​
[tex]8 + 4 \frac{1}{4} + 6\frac{1}8} + 7\frac{1}{4} + 8 \frac{1}{8}[/tex]
Which of the following best describes the meaning of the word "connotation"? the ideas or feelings you associate with a word the rhythm of a sentence a word's d
Fat is liquid at room temperature is True or false.​
A radioactive substance has a half-life of 7 hours. If a sample of the substance has an initial mass of 2000g, estimate the instantaneous rate of change in mass
What is the atmospheric pressure and temperature at sea level in a standard atmosphere?
how to calculate F2? m=16.4kg f1= 2.7n angle=34.4
why Jewish people have been presecuted throughout history?*12 marks question* ​
What is the correct way to write sentence 1? (1) That's what I imagined growing old would be like, I was sure it would be the end of life as I knew it . Can so
Which contributed to the outbreak of world war one