grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

Hi, could anyone help me asap please? Thank you
Rohan bought a motorbike for rupees 5675 and spent 453 rupees on its repiar. Then he sold it for 1265. Find out the profit or loss he made.​
challenges of owning a tarven​
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
Four factors that lower one’s self esteem ?
Four factors that lower one’s self esteem ?
lisa borrows $18 000 over 5 years from the bank. The loan is charged at 8.4% p.a. simple interest. Find the total amount owing at the end of 5 years. (2 marks)
answer all pleaseee
Select the number of the location in which there is an unnecessary comma or a missing comma. By the way,1 Thomas Franks,2 who owns a small construction firm,3
John's property in Richland County, OH is in the shape of a trapezoid with the dimensions shown below. 40 m 20 m 56 m - What is the area of John's property? A.