khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

I've tried and I have no clue how to do this.
What is the evidence that the shortroot protein is capable of moving to the adjacent cell layer? what is the evidence that shortroot induces the expression of t
the lateral area of a cone is 574 pi cm2. The radius is 19.6 cm. What is the slant height to the nearest tenth of a centimeter?
Find the range of the following data set. 1 1/4,5/8,3/4 ,1/2 ,1 1/2, 1 3/4 A.1 B.1 1/8 C. 1 1/4
Find the equation of the line that is perpendicular to the given line and passes through (9,-7) y=3x+4
what is true about the interest on corporate bonds? -it is taxed as ordinary income -it does not incur taxes -it is tax deductible -it is taxed as a capital ga
A nurse is administering erythropoietin (epogen) three times a week to a client receiving chemotherapy for cancer. which client response is considered most sign
What is one difference of sociology and simply reading?
what is the measure of the radius of m
What is the chemical code that makes up most of the chromosomes?