lisetter lisetter
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

Suppose that 5 T-shirts cost $55. What is the unit rate?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 03-04-2018
5 shirts cost $55

1 shirt = x

cost/amount of shirt = cost for each shirt

55/5 = 11

11 = x 

1 shirt costs $11

Unit rate: 1 shirt costs $11
hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

help on questions 11 and 15 Add and simplify if possible
The circumfrence of a ball is 60cm. The ball rolls 16.2m. How many times does the ball make one complete roll?
The House of Representatives has how many voting members?
Name two national U.S. holidays
what is the cause to air pollution??? please help me!!!!
what are the functions of Holloware
Which term identifies a type of organic reaction? (1) deposition (3) esterification (2) distillation (4) sublimation
What does the President’s Cabinet do?
Name one war fought by the United States in the 1800s.
What is a hyperbole?