valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

what is the cube answer to 24
what is 0.008 as a fraction
A DUI conviction not only affects the driver involved but also his or her ___________ A. friends. b. family. c. Both A and B
A pH of 2 indicates a(n) _____.
Five more than twice a number is 17
The county animal park is shaped like a triangle. Two perpendicular sides of the park measure 2.3 miles and 3.4 miles. What is the area of the animal park? a.
Simplify 8(R + 6) - 2R.
How many 2/3 -ounce packages of peanuts can be made with 8 ounces of peanuts? Explain how you found your answer.
A tortoise is walking in the desert. It walks 6.4 meters in 4 minutes. What is its speed?
What North American river empties into the gulf of California