Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Gavin was thinking of a number. Gavin subtracts 10 from it and gets an answer of 2.7. What was the original number?
9,835/63 what is the answer and what is the remainder
A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams
Study the equations: f(x)=11x-5 g(x)=-2x-4 What is h(x) = f(x) g(x)
PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component of understanding the information you read in your coursework. To summarize info
which organization was created to help blacks after the end of slavery?
9,835/63 what is the answer and what is the remainder
Can someone help me? Im really bad at English ​
1/10 + -9/10 = what in fraction form
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?