abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost
Arc AB is congruent to arc CD. What is the length of chord AB? AB= (6m-2) CD=(5m+2)
What circumstances prevented England from expanding its territories as quickly as other European nations
write a division sentence that can be used to represent the following repeated subtraction. 24-8=16. 16-8=8. 8-8=0
What is all the organisms living in a certain area?
a quarterback completed 68% of his passes in a game. he threw 25 passes. how many passes did the quarterback complete? show how you got it please! thanks
solid iron has a density of 7.9 g/cm3. Liquid mercury has a density of 13.6 g/cm3. will iron float or sink in mercury?
What is the equation in standard form on the line that passes through the point (1, 24) and has a slope of -0.6? a) 3x + 5y = 125 b) 3x + 5y + 77 c) 3x + 5y =
if the law forbids the sale of something above a certain price that price is called
9.34 kL=____________dal.