kayla526030
kayla526030 kayla526030
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sydney ran 4 miles in 1 hour and 20 minutes. What was Sydney's average speed in miles per minute?

Respuesta :

connormt0324 connormt0324
  • 03-03-2021
.05 miles per min i believe
Answer Link

Otras preguntas

A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
Choose a landmark that was built in the last 250 years, such as Mount Rushmore, the Eiffel Tower, or the Statue of Liberty. How does this landmark represent our
Which is the better buy? A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76 B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20
What is the value of x to the nearest degree? 25 15 65 45
Factor.x^2+ 3x – 18Enter your answer in the boxes.x^2 + 3x – 18=?​
What is the correct definition of motif? A. an idea or object that recurs in a text B. the central idea or thesis of a text C. a universal idea explored in a
A friend doesn’t believe there are mountain ranges at the bottom of the ocean. About which of the following does he need more information
What is the coefficient in the expression 5+ 9y
Which chemical element has the shortest name?
Order the numbers from least to greatest. Put the lowest number on the left. : 4.446 : 9.86 : 3.961